Nikdy neměj strach ze stínů, protože znamenají, že někde nablízku svítí světlo.


Svetlo pre vášho drobčeka

Detská izba sa na mnoho rokov stane pre vaše dieťa teritóriom, v ktorom by sa malo cítiť pohodlne, bezpečne a malo by v nej nájsť ideálne podmienky pre vlastnú sebarealizáciu. Izba slúži k najrôznejším aktivitám, preto by ste okrem vhodnej voľby nábytku mali dobre zvážiť osvetlenie miestnosti.

Aktivity detí sa menia s ohľadom na vek a pohlavie dieťaťa. Voľba osvetlenia sa preto riadi ich potrebami, zároveň musíme vziať do úvahy, koľko detí v izbe býva. Zatiaľ čo jedináčikovi podriaďujete osvetlenie len jeho potrebám, dvom alebo trom súrodencom musíte vytvoriť podmienky, ktoré sa nebudú rušiť a budú im vzájomne vyhovovať.

Pre malé deti
Kto by sa ako dieťa nebál tmy? Svetlo je pre deti dôležitým prostredníkom, ktoré vytvára bezpečnú atmosféru. Nemalo by preto chýbať pri posteli. Pre batoľatá sú vhodné svietidlá so zdrojom osvetlenia s nízkym výkonom, ktorých svit dieťa neruší pri zaspávaní a v spánku. Na trhu sú lampy so špeciálnymi úchytkami priamo k detskej postieľke.

O niečo staršie deti, ktoré už vedia ovládať svetlo, ocenia modely so stmievačom. V takomto prípade by ste im mali zaistiť, aby bol vypínač po ruke tak, aby dieťa mohlo kedykoľvek pohodlne rozsvietiť alebo zhasnúť.

Dieťa odmalička formuje okolie, v ktorom vyrastá, významne ho ovplyvňuje a dotvára estetické vnímanie. Preto aj vzhľad detského osvetlenia hrá významnú rolu. Pekne pôsobí osvetlenie s detskými motívmi, nemusíte sa báť pestrých optimistických farieb. Vždy by ste ale mali skontrolovať bezpečnosť svietidla, a to nielen technickú stránku, ale i vhodnosť použitého materiálu a tvaru. Svietidlo by nemalo mať ostré hrany ani špicaté zakončenie, ideálne sú zaoblené tvary, ktoré zároveň pôsobia pokojným nerušivým dojmom.

Ak sú dve v jednej izbe?
Ak máte detskú izbu pre dve či tri deti, každý musí mať vlastné svietidlo (pri posteli, na pracovnom stole a pod.). Svetlo, ktoré používa jedno dieťa nesmie rušiť to druhé, inak musíte uvažovať o jeho premiestnení. Ideálna je kombinácia svetiel, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

Chlapci vs. dievčatá

Už v detskom veku nachádzame rozdiely v potrebách oboch pohlaví. Chlapci preferujú technické tvary a pánske farby (šedá, čierna apod.), ocenia stmievač, prípadne iné technické vymoženosti a sú ochotní lampy prenášať a využívať ich pri rôznych činnostiach. Dievčatá preferujú romantické tvary i farby (ružová, žltá, červená a pod.). Dajú prednosť vzhľadu pred funkciou.